پورتال اداره کل آذربايجان غربي
کدمطلب: bQdKSAhB      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۹:۰۷:۵۲      تعداد بازديد اين صفحه:  ۱۶۰۹۹
سيدمحمد بطحايي در آيين تكريم و معارفه وزراي پيشين و فعلي آموزش وپرورش:

سند تحول بنيادين، مسير آموزش وپرورش را روشن كرده است/تمركززدايي ، موجب خلاقيت در مديران مدارس خواهد شد

وزير آموزش وپرورش، تمركززدايي را موجب رشد خلاقيت در مديران مدارس خواند و گفت: سند تحول بنيادين ، مسير آموزش وپرورش را روشن كرده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ، عصر امروز سيدمحمدبطحايي در آيين تكريم و معارفه وزراي پيشين و فعلي آموزش وپرورش در سالن حجاب كانون پرورش فكري كودكان  و نوجوانان، با گرامي داشت هفته دولت و ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر و تسليت به مناسبت شهادت پنجمين اختر تابناك آسمان ولايت و امامت حضرت امام محمدباقر (ع) ، اظهار كرد: همواره در آموزش و پرورش با دو چالش اساسي رو به رو هستيم، يكي توقعات و انتظارات به حق جامعه از دستگاه تعليم وتربيت و ديگري محدوديت ها و مقتضياتي كه در مسير آموزش وپرورش وجود دارد.

وي افزود: آموزش وپرورش بايد آينده كشور را ترسيم كند و مقتضيات زمان مي طلبد ،مسيرهاي جديدي  براي رسيدن به مطلوب ترسيم نماييم.

بطحايي تصريح كرد: معمولاً در بحران هاي اقتصادي كشورها، اولين جايي كه دچار آسيب مي شود، بخش فرهنگي و آموزشي است.

وي ادامه داد: برنامه اي كه براي آموزش وپرورش در دولت دوازدهم تدوين كرده ايم ،در 2 بخش طبقه بندي مي شود،  تحولاتي كه در برنامه ها بايد اتفاق بيفتد كه در اين خصوص، خوشبختانه سند تحول بنيادين مسيرها را مشخص كرده است و ما را از طراحي رويكردها، مستغني كرده است و دوم ، تغيير روش ها و مديريت در آموزش وپرورش است كه اينجانب براساس تجربه خود در اين وزارتخانه بايد عرض كنم، مسيرهاي فعلي در آموزش وپرورش جوابگوي مطالبات نيست و بايد با استفاده از ظرفيت هاي خوبي كه در اين وزارتخانه وجود دارد، به دنبال راهكارهاي جديد باشيم.

وزير آموزش وپرورش در ادامه خاطرنشان كرد: تحولات در آموزش وپرورش در حال انجام است ، اما آنچه مهم است ، سرعت دادن به روند تحولات مي باشد.

وي با اشاره به تأكيدات رهبر معظم انقلاب بر آموزش مهارت هاي زندگي در مدارس، گفت: دانش آموزان بايد براساس الگوهاي مطرح شده، براي زندگي ايراني – اسلامي تربيت شوند.

وي سيستم آموزش وپرورش را سيستمي متمركز دانست وافزود: تمركزگرايي و ارسال دستورالعمل و بخشنامه به مدارس ، باعث شده تا خلاقيت از مديران مدارس سلب شود ، اميد آن مي رود كه با همدلي و همفكري همه فرهنگيان بتوانيم قدم هاي مطلوبي در جهت ارتقاي آموزش وپرورش برداريم.

براساس اين گزارش؛ دكتر دانش آشتياني نيز در اين مراسم ، به ايراد سخنراني پرداخت و ضمن گرامي داشت هفته دولت گفت: شهيدان رجايي و باهنر در آتش كينه سوختند، اما جايگاه اصلي آن ها ، مقام والاي معلمي است، افتخار بنده اين است كه تجربه مديريت خود را از دفتر شهيد رجايي شروع كردم و در دولت هاي بعد ادامه دادم.

وزير سابق آموزش وپرورش با بيان اينكه دكتر بطحايي از خانواده آموزش و پرورش است و نيازي به معارفه ندارد، بيان كرد: امروز موقعيتي براي خداحافظي از جمعي دوست داشتني فراهم آمده است، بنده در 40 سال گذشته معلم بوده ام و بهترين اوقاتم را در كلاس درس سپري كرده ام.

وي ادامه داد: بر پايه باورهاي ديني ما، تعليم و تربيت هدف نخست پيامبران و مهم ترين عامل تكريم انسان است، بنابراين مي توان پايه تعليم وتربيت را از مبعث پيامبر(ص)، استخراج كرد.

دانش آشتياني بر ضرورت پويايي در آموزش وپرورش تأكيد و تصريح كرد: توسعه سرمايه انساني، اجتماعي ، فرهنگي و ... ، محصول توسعه نظام آموزش و پرورش است.

وی افزود: بر اساس مطالعات، رابطه بین نظام آموزشی و توسعه اقتصادی در کشورهای پیشرفته دنیا 87 درصد، رابطه توسعه فرهنگی با نظام آموزشی 60 درصد و رابطه بین نظام آموزشی و توسعه سیاسی حدود 50 درصد است.

وزیر سابق آموزش و پرورش با اشاره به اين مطلب كه آینده بهتر از بهسازی مسیر آموزشی می‌گذرد ولازم است نگاه نويي به معلم داشته باشيم،گفت: نهاد مدرسه را باید هسته اصلی سیاست گذاری و برنامه ریزی قرار دهیم، دراين صورت است كه تحول در آموزش و پرورش رخ خواهد داد.

وزیر سابق آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش نیازمند نوسازی در تفکر، برنامه ریزی، مدیریت،  اقتصاد، بودجه بندی، آموزش، پرورش و در یک کلمه،  نوسازی در مدرسه است و شرط تحقق این مهم در درجه اول ، تحول در نگرش هاست.

موردی جهت نمایش و جود ندارد.
دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه